חיפוש

שביל סובב מכמנים

תמונות

פרטי המסלול

הר כמון הוא הגבוה שבהרי הגליל התחתון. פסגתו היא היחידה שמעל 600 מ' מעל פני הים (602 ליתר דיוק…), והוא חלק מהרכס הצפוני של האזור- רכס שגור. שלושה ישובים שוכנים בו, כולם בתחומי מוא"ז משגב.

את הטיול נתחיל משער הישוב מכמנים. כאן, בסמוך למתחם "דרך התנ"ך אל הטבע", ניתן לחנות את הרכבים, ולהיכנס אל הישוב שהוקם ב-1981 במסגרת תכנית המצפים. נלך מערבה לאורך הרחוב הראשי עד התעקלות הכביש ימינה, צמוד ל"טאיקו- אירוח יפני" (כאן שוכנת מסעדה יפנית ביתית ומתחם יורטים מונגוליים), ניכנס אל פאתי משק משפחת רק ונחבור לסימון השבילים הירוק.

דקה הליכה ואנחנו בגן העדן של הטבע! חורש עבות, פריחה עונתית מרהיבה ונופים לכל עבר. השביל יקח אותנו בין אבנים ושיחים אל מכמני החורש המורכב מאלונים ואלות, קידות ועוזררים ומה לא, כשמידי פעם נחצה שערי מתכת קטנים אותם נסגור (כדי למנוע מעדרי הצאן הרועים באזור לעזוב את אזורי המרעה, ולחסום את דרכם של החזירים והתנים אל תוככי הישוב).

השביל בחלקו זה, שביל סובב מכמנים, נקרא גם "שביל יונתן הדסי" על שמו של לוחם מגלן שנהרג במלחמת לבנון השניה. ביולי 2006, כאשר פרצה המלחמה, עלה יונתן עם יחידתו ללבנון. כוח מיחידת "מגלן" יצא לרכס הסמוך לכפר מרון א-ראס ומשימתו – לשתק את מקורות הירי לעבר אביבים וצפת. בבוקר יום כ"ג בתמוז תשס"ו (19.7.2006) נתקל הכוח במחבלי החיזבאללה. בעת ההיתקלות היה הכוח בעמדת נחיתות לעומת האויב אך הלוחמים הסתערו באומץ וניהלו קרב פנים אל פנים מול המחבלים. בעת הקרב נפגע יונתן בראשו ונפל. לחילוצו נזעק חברו הטוב, סמל-ראשון יותם גלבוע, ובמסירות נפש ניסה להצילו. בניסיון נועז זה נפל גם יותם ז"ל.

בשביל נפגוש מידי פעם שילוט המספר על קורות חייו של יונתן ז"ל, או של קטעי שירה והספד לזכרו. הנופים הנשקפים מעת לעת לאורך ההליכה הם פנטסטיים. ממערב העיר כרמיאל, בירת האזור, רכס הר גמל ובקעת בית הכרם. מדרום בקעת סכנין (ושלושת ישוביה הגדולים- סחנין, עראבה ודיר חנא), ישובי משגב (אשחר, מעלה צביה, לוטם, סלאמה והררית), ובאופק הרחוק הכנרת והגולן.

השביל יוליכנו מדרום לגדר מכמנים בלב החורש, ומעט לפני החיבור לדרך הרחבה, המסמנת את חלקו האחרון של המסלול, נוכל לשבת למרגלות חרוב גדול, ליהנות מהאוויר הקריר ולצפות אל הנופים המרהיבים. נגיע לפיצול השבילים ירוק-כחול, ומכאן נעלה בשביל הכחול אל אזור תעשיה קטן שבין הכפר כמאנה המערבית למכמנים, ומשם קצרה הדרך אל הרכב שהותרנו בתחילת המסלול.

דילוג לתוכן